Hotel Sønderborg Strand - Miniophold på Gendarmstien
6 maj 2021 - 31 maj 2021
1 juni 2021 - 31 juli 2021
1 august 2021 - 31 december 2021
1 marts 2022 - 18 december 2022
9 januar 2023 - 17 december 2023
Sammen med Hotel Sønderborg Strand giver vi jer her muligheden for at opleve Gendarmstien for en dag med efterfølgende 2-retters menu og overnatning lige ned til stranden og de historiske omgivelser i Sønderborg.
Der er ikke noget at sige til at Gendarmstien er en populær vandresti. Stien bugter sig langs fjordens kyster og byder både på en helt unik historie samt et rigt dyre- og planteliv. På dette mini ophold giver vi jer mulighed for at opleve et stykke af denne smukke sti, samtidig med at I bliver forkælet med en 2-retters menu, overnatning og morgenbuffet på Hotel Sønderborg Strand. Hotellet ligger lige ned til Gendarmstien og med kort afstand både til f.eks. Sønderborg Slot og bymidten.
I ankommer til hotellet om morgenen og afleverer jeres bagage i receptionen. I vil derefter blive afhentet af en chauffør som kører jer ud til et valgfrit sted på Gendarmstien, hvorefter I vandrer retur til Sønderborg og hotellet.
I kan for eksempel vælge at blive kørt ud forbi Dybbøl, og på turen tilbage til Sønderborg besøge de historiske Dybbøl banker og se nationalsymbolet Dybbøl Mølle. Historiecenteret har åbent lørdage og søndage i november, februar og marts, samt de sidste 3 weekender i januar og hele uge 7. (Lørdage kl. 13.00 og søndage kl. 11.00). En anden mulighed er at blive kørt ud til Skovby. På vejen retur til Sønderborg kommer I tæt forbi Vibæk vandmølle. Vandmøllen fra 1756 er værd at besøge på sin vandring. (Bemærk at vandmøllen dog ikke er bemandet underfor sæsonen). Angiv gerne I kommentarfeltet hvornår I ønsker at chaufføren henter jer på hotellet og hvor I gerne vil køres hen.
Ved ankomst retur på hotellet vil I få udleveret jeres værelsesnøgle.
Om aftenen vil der blive serveret en 2-retters menu efter kokkens valg, og efter overnatning i delt dobbeltværelse kan I nyde den store morgenbuffet, mens I nyder udsigten over vandet.
Hvis I ønsker at have en madpakke med på vandreturen, så kontakt Hotel Sønderborg Strand inden ankomst.
Adresse Hotel Sønderborg Strand
Strandvej 1
6400 Sønderborg
Inkluderet i prisen
- 1 x overnatning i værelse efter eget valg
- 1 x 2-retters menu efter kokkens valg
- 1 x morgenbuffet
- 1 x persontransport til valgfrit sted langs Gendarmstien
Pakkerejser
-
Vandretur på Marskstien
-
Hotel Sønderborg Strand - Miniophold på Gendarmstien
-
Besøg fem sønderjyske slotte på fem dage via Flensburg Fjord Route
-
Stjernebillet ophold på Hotel Sønderborg Strand
-
Stjernebillet ophold på Enjoy Resorts Marina Fiskenæs
-
Østersøruten: Den Sydlige Fjordsløjfe
-
Oplev Gendarmstien med hund
-
5 dages vandring på Gendarmstien
-
Test Pakke